Kynologický klub Zlaté Moravce
Posledné články
· Ďalší "poľovník" sa ...
· Na zamyslenie...
· Náš nový člen rodiny.
· Kde sa drevo rúbe, t...
· Kto mi vycvičí môjho...
Prihlásenie
Meno Heslo
Zabudli ste heslo?
Pre získanie nového
Kliknite sem.


Posledné 5 fotky
Štatistiky
· Hostí Online: 1

· Členov Online: 0

· Registrovaní členovia: 140
· Najnovší člen: Richard



· Tém vo fóre: 2
· Príspevkov vo fóre: 29
· Novinky: 126
· Články: 20
· Súborov na stiahnutie: 44
· Fotky: 1275
· Shoutbox správy: 1994
· Komentáre: 1579
Štatistika prístupov

Google PageRank
Vysoká účať, spokojná atmosféra
Výcvik.








Dnešný deň na „cvičáku“ bol pre mňa výnimočný a preto dovoľte, aby som mu venoval pár viet. Začal už tým, keď hl. výcvikár zavrel o 9.25 hod. svojho dobermana do čerstvo zvarenej voliéry a ten začal vystrájať. Keď som mu srando-vážne povedal, že voliéra to besnenie nevydrží, rovnako, bez urazenia odpovedal, že aspoň vyskúša kvalitu našej včerajšej práce. Následne ma potešila nová členka, ktorá prišla ako sme sa telefonicky dohodli o 9.30, podľa platných pravidiel nechala psíka vonku a až po skontrolovaní očkovacieho preukazu a následného povolenia vošla dnu. Príkladný bol aj zápis, oboznámenie sa s právami a povinnosťami a tiež som uvítal jej neformálne prečítanie pravidiel klubu a dotazy na nejasnosti. Výcvik, aj napriek nadpriemernej účasti prebiehal podľa pravidiel, bez akýchkoľvek rušivých vplyvov či mimoriadnych udalostí. Pretože sa nám začína vytvárať početnejšia skupinka nových členov, po úvodnom sledovaní organizovaného výcviku sa im samostatne venovala Miška a svojimi radami a názormi ich zasvecovala do svojich metód úspešného výcviku. Hrejivý pocit na duši vytváral aj pohľad na množstvo detí, ktoré sa spolu aj zahrali a nádej, že z nich vyrastú úspešní kynológovia. Počas samotného výcviku ma príjemne potešili viditeľné pokroky poslušnosti psov Hrmových, Geletu, Kéryovej či Šindlera. Ale pozitívne zlepšovanie vidieť u všetkých, čo chodia na cvičák hlavne za účelom výcviku. Počas obrany sme videli lepšie, aj horšie výkony a potešila aj zlepšujúca sa práca nádejného dorastajúceho figuranta Geletu. Kéryovej pes si prvýkrát vyskúšal hladké zadržania na dlhom vodidle, ktoré zvládol podľa očakávania výborne. Mimochodom, chcel by som vyjadriť radosť a sebauspokojenie nad tým, že keď som psa asi pred rokom hodnotil po jej prvých krokoch na cvičáku, som sa nezmýlil a naozaj z neho vyrastá jedinec s nadpriemernými vlastnosťami a v prípade správneho usmerňovania a výcviku víťaz (nielen) klubových súťaží, hlavne v obranárskych disciplínach. (Samozrejme veľkú zásluhu má aj Peťo, ktorý iniciatívne a odvážne, ako prvý a zatiaľ jediný, robil u psa zákus aj na „živo“. :)) Po oficiálnej časti sme dlho v konštruktívnom dialógu preberali rôzne návrhy a námety na ďalšie skvalitňovanie výcviku. Keď sa ujme len časť, je sa na čo tešiť.
P.S.: Tento článok berte ako ódu na všetkých členov a hostí, ktorí sa dnes zúčastnili výcviku a svojim slušným správaním mi po dlhom čase spríjemnili nedeľné predpoludnie.
P.S. S.: Voliéra vydržala...


RNDr. Jozef Paluška, predseda KK ZM
Komentáre
#1 | Eruvie dňa September 02 2012 16:12:54
...pekne a výstižne napísané tlieska priatelia
#2 | smire dňa September 02 2012 16:45:41
Článok sa mi páčil, tak ako aj dnešné dopoludnie. Ďalšie cvičenie obrany so psami na živo už však realizovať nebudem, pre Veroniku som to spravil, lebo je veľmi sympatická a mamu má z našej dediny. Ďalší záujemcovia oslovte iných členov výboru.
#3 | jopal dňa October 29 2012 12:02:59
Na margo vcerajsej debaty pocas privolavacky, by som rad zadefinoval pasaze zo skusobnych poriadkov:
ZM: privolanie psa (ľubovoľný z troch spôsobov)
Vysvetlenie: Pod ľubovoľným spôsobom privolania sa rozumie spôsob privolania psa, ktorý vo všetkých spôsoboch popisuje druhá časť tohto poriadku. Psovod oznámi spôsob privolania pri hlásení (ZM).
SVV1: privolanie psa (za pochodu k nohe)
SVV2: privolanie psa (pes rýchlo sadne tesne pred psovoda )
SVV3: privolanie psa (pes pokojne sadá k nohe psovoda )
Pokial si dobre pamatam, cela debata sa tocila okolo toho, ci je mozne privolat psa aj ked psovod stoji, K nohe!. Odpoved: Ano je! O tom, ze povel Ku mne! sa moze pouzit len ak je pes predo mnou, som sa nikde nedocital. To, ze pre mna je najidealnejsi sposob privolavania pri nepredvidanych situaciach povelom K nohe!, je uz ciste moj sukromny nazor, o ktorom sa da polemizovat.
#4 | Eruvie dňa October 29 2012 19:37:11
...čakala som, že či budú ešte nejaké dozvuky sarkazm " Keď napíšeš „B“ tak napíš aj „A“, ty túto frázu strašne rád používaš, tak ak môžem si ju "požičiam“ .Cool Pozerám že si našiel nepresné informácie, trošku ťa opravím, podľa platného skúšobného poriadku.
ZM: privolanie psa (ľubovoľný z troch spôsobov) tu ta opravím, nie z troch ale z dvoch...
Pod ľubovoľným spôsobom privolania sa rozumie spôsob privolania psa, tak ako ho uvádza
článok 37. Ak si však psovod zvolí privolanie podľa bodu 6 tohto článku (do sedu pred
psovoda), neplatí použitie posunkového povelu. Psovod spôsob privolania oznámi
rozhodcovi pri hlásení
SVV1: privolanie psa (za pochodu k nohe)
SVV2: privolanie psa (pes rýchlo sadne tesne pred psovoda )
SVV3: privolanie psa (pes pokojne sadá k nohe psovoda )

Článok 37.
1. Privolanie psa. Tento cvik sa prevádza tromi spôsobmi. Jednotlivé cviky sú prevádzané formou, ktorú predpisuje príslušný stupeň skúšky.
2. Privolanie psa za pohybu. Cieľom cviku je, aby pes na jediný povel zanechal prevádzajúcu činnosť a samostatne, rýchlo a čo najkratšou cestou sa priradil k ľavej nohe psovoda, pohybujúceho sa priamym smerom. Po zastavení sa psovoda, musí pes rýchlo zaujať polohu v sede pri jeho ľavej nohe.
Prevedenie: Psovod so psom stoja v základnom postoji. Na pokyn rozhodcu vykročia v priamom smere. Na ďalší povel rozhodcu psovod odopne psa z vodidla a toto buď odloží do vrecka, alebo si ho prevesí z ľavého pleca na pravý bok. Ukázaním pravou rukou do smeru, dáva psovi povel voľno. Keď sa pes vzdiali od psovoda minimálne 10 m, na povel rozhodcu ho psovod privoláva povelom k nohe a ľahkým úderom ľavou rukou na ľavé stehno ku svojej ľavej nohe. Po priradení sa psa k ľavej nohe psovoda spoločne pokračujú v chôdzi ešte 5-10 krokov, až kým ich rozhodca povelom nezastaví. Psovod aj pes ostávajú v základnom postoji stáť a psovod psa pripne na vodidlo. Tu sa hodnotenie cviku končí.
Pripomienky k vykonaniu cviku: Pokiaľ sa pes do predpísanej vzdialenosti nevzdiali, rozhodca nariadi psovodovi za pohybu zmenu smeru postupu tak, aby táto vzdialenosť vznikla. V prípade, že situáciu nie je možné navodiť, je umožnené psovodovi psa odložiť, a po prekonaní predpísanej vzdialenosti, na pokyn rozhodcu psa privolá za podmienok, ako sú uvedené v popise prevedenia tohto cviku. V takomto prípade je dvojica postihnutá stratou ako za drobnú chybu. Ak sa ani túto situáciu nepodarí navodiť, cvik sa hodnotí ako nesplnený a psovod pokračuje ďalším cvikom. Ak pes neuposlúchne na prvý povel, rozhodca dáva pokyn na druhé, resp. tretie privolanie, vždy vo vhodnom časovom intervale. V prípade neuposlúchnutia ani na tretí povel, postupuje sa v zmysle článku 11, bod 5, písmeno b., a pes musí byť zo skúšky odvolaný.
Hodnotenie:
Nesplnenie cviku: Cvik sa hodnotí ako nesplnený, ak pes ani na tretí povel nie je privolaný, alebo ak nie je možné navodiť situáciu ako je popisovaná v pripomienkach k cviku.
Hrubé chyby: Pes prichádza neochotne, so strachom, alebo až na tretí povel.
Drobné chyby: Privolanie z odloženia, pomalší príchod, príchod na druhý povel, nepresné priradenie sa, pomocné povely, obťažovanie psovoda pri príchode, iné drobné nepresnosti pri výkone cviku. (Skúška ZM – jedna z variant, SVV1)
3. Privolanie psa k stojacemu psovodovi do polohy v sede pred psovodom..
Cieľom cviku je, aby pes na jediný povel zanechal
prevádzajúcu činnosť a nebojácne, rýchlo a čo
najkratšou cestou si ihneď sadol tesne pred
psovoda.
Prevedenie: Psovod s neupútaným psom na povel rozhodcu vykročia priamym smerom. Na ďalší povel rozhodcu ostáva psovod stáť v smere pohybu a psovi dáva povel „voľno“. Pes sa musí od psovoda vzdialiť minimálne 10 m. Na pokyn rozhodcu na privolanie psa, psovod zaujme základný postoj v smere pohybu, a psa privoláva povelom ku mne. Pes má okamžite zaujať miesto tesne pred psovodom, nesmie ho však obťažovať. Na ďalší pokyn rozhodcu psovod dáva psovi povelom k nohe. Pes rýchlo a presne musí zaujať polohu pri ľavej nohe psovoda a obaja zaujmú základný postoj. Tu sa hodnotenie cviku končí.
Pripomienky k vykonaniu cviku : Pokiaľ sa pes nevzdiali do predpísanej vzdialenosti ani na tretí povel psovoda, cvik sa nehodnotí a psovod so psom pokračujú v prevádzaní nasledujúcich cvikov poslušnosti. Psovod zaujme pri privolaní základný postoj v postavení, v akom sa nachádza pri pokyne rozhodcu na privolanie psa, t. j nezáleží na tom, kde je otočený čelom. Ak pes neuposlúchne na prvý povel, rozhodca dáva pokyn na druhé, resp. tretie privolanie. V prípade neuposlúchnutia ani na tretí povel, sa postupuje v zmysle článku 11, bod 5, písmeno b. a pes musí byť zo skúšky odvolaný.
Hodnotenie cviku:
Nesplnenie cviku: Cvik sa hodnotí ako nesplnený, ak pes ani na tretí povel nie je privolaný, cvik nehodnotíme, ak sa pes ani na tretí krát nevzdiali do predpísanej vzdialenosti.
Hrubé chyby: Pes prichádza neochotne, so strachom a na tretí povel.
Drobné chyby: Pomalší príchod, príchod na druhý povel, nepresné predsadnutie, nepresné prisadnutie, fyzický kontakt so psovodom pri privolaní, obťažovanie psovoda pri príchode, pomocné povely, iné drobné nepresnosti pri výkone cviku. (Skúška ZM – jedna z variant, )
4. Privolanie psa z ľahu! na posunok stojaceho psovoda k jeho ľavej nohe.
Cieľom cviku
je, aby pes na jediný posunok psovoda nebojácne,
rýchlo a čo najkratšou cestou pribehol k psovodovi
a okamžite zaujal polohu v sede pri jeho ľavej nohe.
Cvik nadväzuje na cvik vysielanie psa.
Prevedenie cviku : Psovod ešte pred cvikom vysielanie psa vpred dostane od rozhodcu informáciu, z ktorého z dvoch vysielaní bude cvik hodnotený. Po vyslaní psa, ako náhle tento zaujme polohu v ľahu, psovod ho na pokyn rozhodcu privoláva posunkom upažením a pripažením ľavej ruky. Pes má po pribehnutí okamžite zaujať polohu pri ľavej nohe psovoda. Tu sa hodnotenie cviku končí.
Pripomienky k prevedeniu cviku : Pokiaľ sa pes pri cviku vysielanie nevzdiali od psovoda minimálne 25 m, cvik nemôže byť hodnotený. Opakovanie vysielania už nie je možné. Oslovenie psa menom spolu s posunkom je povolené.


Hodnotenie
Nesplnenie cviku: Pes nevykoná privolanie, psovod zotrváva vo fáze posunku.
Hrubé chyby: Pes nepribieha priamočiaro, príchod je neochotný, pomalý.
Drobné chyby: Pes vo fáze príchodu pri psovodovi očividne spomaľuje, nepresne prisadá, pomocné povely telom od psovoda pri príchode psa, iné drobné nepresnosti pri výkone cviku. (Skúška SVV3, SPO).

... „cela debata sa tocila okolo toho, ci je mozne privolat psa aj ked psovod stoji, K nohe!. Odpoved: Ano je!“ ANO je! ale pre spresnenie uvádzam že toto privolanie je z vysielačky a pes leží.
Podľa mňa, logika nepustí a začína sa od nižších stupňov výcviku k tým zložitejším, tak prečo miešať hrušky s jablkami, prečo privolávať psa podľa SVV3 keď to niektorí nevedia podľa ZM?! Nechápem prečo vždy neguješ to, keď niekomu poviem ako sa to má robiť podľa skúšobáku a tvoje argumenty sú, že to nemusíme robiť tak ako je napísané v skušobáku ale tak ako sa dohodneme a ako kto uzná za vhodné. Prečo necvičiť podľa niečoho čo už je vymyslené a funguje to ??? Načo vymýšľať blbosti, tak ako napríklad minulí rok streľbu pri aporte, načo je to dobré???... tak sa nikam nepohneme. Mimochodom od minuloročnej súťaže až do poslednej nedele sa pri aporte nestrieľalo ani 1x, vždy hovoríš, že na klubovej súťažy sú cviky ktoré sa na cvičáku učia po celý rok...

Môj osobný názor je, že v klube máme momentálne zopár členov a aj nádejnú mládež, ktorých kynológia baví a pri správnom vedení by mohli reprezentovať náš klub na pretekoch/skúškach aj mimo klubu a tak si porovnať svoje výsledky snaženia s ostatnými kynológmi. Nevidím dôvod prečo by sa klub nemohol uberať týmto smerom. Ja nikoho do ničoho nenútim, som naučená cvičiť podľa skúšobáku a keď vidím niekoho že to robí „zle“ tak sa mu snažím poradiť, aj keď je pravda, že nie všetci o túto radu stoja, takýmto členom sa už potom snažím do výcviku nemiešať, nech si cvičia ako chcú. Nie som fanatik a priznám sa bez mučenia že nerobím celý deň so svojim psom podľa NSP, používam aj iné povely ako sú v skúšobáku a nevyžadujem od nej vždy presné predvedenie cviku.

Ešte dodám, že aj psy bez PP sa môžu zúčastniť rôznych pretekov a aj skúšok.
„Skúšok sa môžu zúčastniť psy pracovných plemien, ale aj psy iných plemien, pokiaľ ich
schopnosti im umožňujú príslušný druh a stupeň absolvovať bez ujmy na zdraví. Prihliada
sa pritom na ich telesnú stavbu, povahové vlastnosti a praktickú použiteľnosť.
Skúšok ktoréhokoľvek druhu sa môže zúčastniť aj pes bez dokázaného pôvodu v prípade, že spĺňa kritériá napísané vyššie tohto článku.“
#5 | jopal dňa October 30 2012 09:19:51
Cielom mojho prispevku bola odpoved na tvoj odmietavy postoj k moznosti privolat psa v zakladnom postoji k nohe!, ako aj na to, ze pes sa ku mne! privolava, len ked je pred psovodom. Skusobny poriadok nic o tom, ze pes ma byt pred psovodom nehovori, jedinou podmienkou je vzdialenost 10 m od psovoda.
K prvej casti. Ja som cerpal z poriadku, ktory som nasiel na nete a tam to bolo napisane tak. Na zaklade tvojej odpovedi som nasiel este iny "NÁRODNÝ SKÚŠOBNÝ PORIADOK
PRE PSOV PRACOVNÝCH PLEMIEN NSPPP" http://www.kynolo.../nsppp.pdf (vrele doporucujem vsetkym zaujemcom o pripadne skusky nastudovat), v ktorom sa na roziel od toho, z koreho som cerpal ja hovori, ako pises ty (jeden z dvoch sposobov), avsak zaroven sa pri vysvetleni odvolava na clánok 37. (str.97), pricom predmetny clanok popisuje 3 sposoby privolania, takze neviem, kde soudruzi udelali chybu. Samotnou kapitolou je odovodnitelnost kritiky z tvojej strany, ked psovod vykona privolanie k nohe! v zakl. postoji nie presne skusobneho poriadku (teda ked pes nelezi). Cielom je dosiahnut prichod psa ku psovodovi a vobec nie je v rozpore so ziadnym povelom skusobneho poriadku. Alebo chces povedat, ze ked privolam, ked ja stojim, psa za pohybu k nohe, ucim psa nieco, co je nevhodne??? Mozno ti unikla jedna vec, ja som nikoho na tento cvik nenahovaral, ani mu ho neprikazoval, ale ked to psovod urobi a pes posluchne, nemam dovod ho za to odsudzovat. A ked uz chces aj to B, ja som sa len zastal vycvikara, ktory viedol vycvik a ty si ho zkritizovala, vratane cviciaceho. Samozrejme je spravne presadzovat vykonavanie cvikov podla nejakych kriterii, trebars toho skusobneho poriadku. Ten aport! so strelbou vobec nechapem, ze ta tak zerie. Nechce sa mi to hladat, ale predpokladam, ze NSPPP to vyslovene nezakazuje a z praktickeho pouzitia je nesporne, ze ked pes dobre aportuje aj pocas strelby, bude aj bez nej. A preco vymyslam "sprostosti?" Ta "sprostost" bola vymyslena, aby sme mohli hodnotit reakciu psa na strelbu, kedze sa strielalo pri odlozeni a zaroven pri spominanom aporte, takze sme snizili pocet potrebnych "vystrelov" na polovicu. To bol jediny a hlavny dovod, zaradit u niektorych psov (nie vsetkych) strelbu pri aporte. Mimochodom, nebol to moj napad, s tymto som sa stretol, ked som robil skusku v Kosiciach (SVV2, mimochodoim uspesne, mam este kdesi protokol, ak by si chcela) a toto nariadil sam rozhodca, p. Fabian, z toho isteho dovodu, ako som pisal vyssie. No specialne pre niektorych clenov uvadzam, ze o kazdej discipline sa hlasovalo a tato hlasovanim preslo, na rozdiel od inej, ktora bola potom vypustena, takze nebol to len moj rozmar, discipina bola regulerne odhlasovana a schvalena. Je treba tiez uviest, ze ani sutaziaci hostia zo Zeliezoviec s tym problem nemali, naopak, hodnotili to, ako dobry napad. Ba co viac, nemal s tym problem absolutne nikto, okrem teba! Ze sa pri aporte nestriela na beznom vycviku, treba sa obratit na vycvikara. Mimochodom, tiez sme nikdy necvicili prechod psa popod tunel z paliet, co navrhla tvoja sestra a bolo to tam. Cielom bolo spravit pretek s co najviac disciplinami a tak zatraktivnit nedelne predpoludnie. V kazdom priapade ti dakujem za reakcie, pripomienky a som rad, ze ta mame. ;)
#6 | Eruvie dňa October 30 2012 23:03:04
...to nebol môj odmietavý postoj ale poznámka, že v NSP podľa ZM, SVV1 sa takým spôsobom pes neprivoláva. Budem sa opakovať, je veľa možnosti ako si privolať psa, ja sa tomu nebránim, ja tu svoju privolávam vo všelijakých postojoch a z rôznych polôh, nestojím vždy v základnom postoji. Privolávam ju aj keď sedím alebo ležím, idem na bicykli a dokonca ju privolávam aj povelom Poď sem! a nie len predpisovo K nohe!, Ku mne! ... pes_cmuk Pointa ale je, že predpisovo sa to má robiť tak ako som poznamenala na cvičáku. ;)
K tomu povelu Ku mne! napíšem len toľko, že rozhodca väčšinou toho psa a psovoda nasmeruje tak, že pes je pred psovodom, záleží od rozhodcu. Nechcem sem miešať IPO ale tam je pes vždy pri privolaní pred psovodom, preto to mám tak zafixované.
Ten poriadok čo si našiel teraz je správny-aktuálny ale nevolá sa NSPPP ale len NSP, neexistuje poriadok pre nepracovné plemená, je len jeden NSP. K tomuto NSP čo si sem dal odkaz ešte patrí dodatok z roku 2007 kde sú napísané ešte menšie zmeny.

... „(jeden z dvoch sposobov), avsak zaroven sa pri vysvetleni odvolava na clánok 37. (str.97), pricom predmetny clanok popisuje 3 sposoby privolania, takze neviem, kde soudruzi udelali chybu.“
...článok 37. (str.97) popisuje síce 3 spôsoby ale na skúške ZM môžeš využiť „len“ prvé 2 popísané a to je to privolanie za pochodu K nohe! alebo privolanie v základnom postoju Ku mne!, ten tretí spôsob sa vyžaduje pri SVV3.
„Alebo chces povedat, ze ked privolam, ked ja stojim, psa za pohybu k nohe, ucim psa nieco, co je nevhodne???“ ...na toto som odpovedala vyššie.
„Mozno ti unikla jedna vec, ja som nikoho na tento cvik nenahovaral, ani mu ho neprikazoval, ale ked to psovod urobi a pes posluchne, nemam dovod ho za to odsudzovat.“ ...neunikla a ani som to nikde netvrdila, ja tiež nikoho neodsudzujem ani neprikazujem aj keď to tak niekedy možno niekomu vyznie, ľudia sú rôzny.
Nech rozmýšľam ako rozmýšľam nemôžem si spomenúť kedy som skritizovala výcvikára?! ja si len pamätám, že som sa ho niečo pýtala v rámci našej diskusie...hmm

„Ten aport! so strelbou vobec nechapem, ze ta tak zerie“
no veru, to ma žerie ešte dneska ked si na tu sprostosť spomeniem... a žerie ma to práve preto, že to NSP zakazuje!
str. 70 „Streľba sa skúša pri cvikoch poslušnosti tam, kde je pes mimo kontaktu so psovodom (odloženia za pohybu, vysielanie, dlhodobé odloženie, ap. Zakazuje sa strieľať pri aportovaní! Zo vzdialenosti 20 m od psa sa v priebehu 5 sekúnd 2 x vystrelí z pištole kalibru 6 – 9 mm. Počas prevádzania celej poslušnosti sa sleduje reakcia psa nielen na streľbu, ale na všetky hluky, ktoré vyplývajú z okolitej prevádzky. Pes musí byť pri týchto zvukoch pokojný a nesmú ho vyrušovať pri vykonávaní cvikov. „
Vykonanie tak aby sa použil len jeden výstrel máš popísané vyššie, jeden pes je v dlhodobom odložení a druhý je odložený za pochodu...
Ja som proti tomu protestovala už vtedy a nie len ja, keď to mám tak sprosto napísať, ja za to nemôžem že niekto nepozná NSP ale to od nikoho ani nežiadam, avšak keď niekomu poradím ako sa to má robiť „nemusíte ma za to hneď ukameňovať“. mysli

„Cielom bolo spravit pretek s co najviac disciplinami a tak zatraktivnit nedelne predpoludnie“
Názov preteku bol „Súťaž podľa SVV"1 ale s SVV1 to malo spoločné len niečo. Moja skúsenosť je taká, že keď niečo okomentujem, spripomienkujem väčšinou od teba dostanem nejakú takúto odpoveď „Disciplíny boli volené s ohľadom na formu a cviky, aké sa precvičujú na našich spoločných stretnutiach pri organizovanom výcviku. Tento býva zameraný na čo najvyššiu praktickú upotrebiteľnosť našich štvornohých priateľov s náväznosťou na materiálne a personálne podmienky v klube.“ takže je to v podstate v konečnom dôsledku úplne jedno čo poviem.
Preto sa snažím členom poradiť ako sa daný cvik vykonáva podľa NSP aby aj súťaž mohla byť podľa NSP kde je presne dané a už vymyslené ako sa daný cvik vykonáva a aké bodové straty sú za konkrétne chyby, tak načo vymýšľať veci už dávno vymyslené?! Ten NSP, IPO, Obedienc, SchH... sú roky používané a zmysel je podľa mňa v tom, že keď príde niekto z Košíc na pretek do Bratislavy, z USA do Fínska (IPO) tak vie čo ho tam čaká a ako sa má na to so psom celý rok pripravovať a nie rozmýšľať kto si tam čo ráno pred pretekom vymyslí. Z mojich skúsenosti viem, že v propozíciách je vždy jasne dané o aký pretek ide a aké disciplíny tam budú. Je pravda že aj my sme mali niečo podobné pred pretekom vymyslené ale aj tak sa predvedenie cviku „dolaďovalo“ ráno, ako napríklad ten Aport, preskok cez prekážku, niekto išiel so psom, nikto psa vyslal atď.
Ukončila by som to tak, že mojim cieľom je, cvičiť podľa niečoho aby sa potom dalo objektívne podľa niečoho porovnávať-hodnotiť. (zdravá rivalita)podpora
...je tu aj taká alternatíva, že možno ma toto nadšenie časom prejde a dám Vám všetkým pokoj akohrob
#7 | jopal dňa November 01 2012 09:45:33
Aha, tak skutocne je to v tomto skusobnom poriadku zakazane, s tym si ale vtedy neoperovala a ja som o tom do teraz nevedel. No priznam sa, nechcel som sem davat ziadne demotivujuce informacie pre buducich nadsencov skusok, ale ta veta ma teda fest rozculila. Neviem si v duchu predstavit jeden, jediny logicky argument, preco by pes nemohol aportovat pocas strelby. (?) Tato veta tam musela byt vsunuta, pretoze nejakeho papalasa pes sa bal strelby, tak si chcel osetrit zlyhanie cviku. Este by si nieco podobne mohli zaviest aj polovnici, ze ked strelia kacicu, bude zakaz dalsieho strielania, kym ju pes neprinesie. Alebo, vobec, zakazal by som strielat z hlucnych zbrani uplne a nariadil navrat k lukom. Pokial ide o samotny efekt strelby, trvam na tom, ze ak pes nereaguje na strelbu, teda ma to v hlave v poriadku, musi mu byt uplne jedno ci sa striela pri odlozeni, aporte, alebo ked pari suku. A k samotnym skuskam. Cudoval by som sa kazdemu jednemu, kto nepotrebuje dostat psa do chovu, ze sa bude vobec nejakych skusok zucastnovat. (Pozor, nemyslim sutaze, to je ina kapitola). Takisto sa dnes cudujem kazdemu, kto sa snazi dostat psa do chovu splnenim tych vsetkych podmienok, ked viem, ake smeliny sa robia a ako mnohi dostali psov do chovu podvodmi. Ucit roky psa, ktory ma byt od prirody nebojacny, aby sa nebal kriku napr. pri kontrolaku je dehonestujuce a pre dane plemeno jednoznacny dovod na vyradenie z chovu. Co myslis, preco su Dobermani tam, kde su? Ved aj pre nich platili kriteria, ako pre ostatne sluzobne plemena? Zazil som v KE, ako sam poradca chovu dostaval svojich "nebojacnych" jedincov cez bonitacky a nasledne do chovov. Vsetko, co je modne, ide do predele! Preco je problem zohnat povahu paleneho NO, ale u vlkosedakov nie? Ked som zacinal s kynologiou, oslovila ma aj pre to, ze pes sa ucil veci, ktore boli velmi prakticke. Travil som dlhe hodiny a nespocetne dni stopovanim, robil som stopy podla SVV3 a jeden jediny krat za zivot psa som potreboval tuto schopnost vyuzit, ked obcanovi z dediny ukradli sliepky. Nasadil som psa na stopu, pes ma doviedol na cestu, na miesto, kde sliepky nahadzali do kufra auta a tam skoncil. Samozrejme, bol som za debila, lebo pes pachatelov nenasiel. Este k tej privolavacke. Od tejto nasej debaty sledujem moje potreby na prechadzke so psom. Ked ho volam, tak bud v ramci vycviku a to ho volam za pochodu K nohe!, alebo ked vidim niekoho ist, tak zastavim a volam ho K nohe! a nasledne ho uvazujem. Samozrejme, verim, ze vacina to robi tak, ze zastane, zavola si psa Ku mne!, pocka si az predsadne, potom ho zavola k nohe! a nasledne ho uviaze. Toto je fakt jednoduchsie a ovela praktickejsie. Grin
Pridať komentár
Pre pridanie komentára musíte byť prihlásený.
Hodnotenia
Musíte byť zaregistrovaný, aby ste mohli hodnotiť.

Prosím prihláste, alebo sa zaregistrujte.

Zatial nikto neohodnotil tento príspevok.
Meniny

Dnes má sviatok
Reklama
2,605,699 návštev Canine by Harly